ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625314
*
nr 962 5314
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 maj 2015
kl 19:21:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 15:04:18
1
100 kr
17/5 07:40:57
2
800 kr
18/5 17:47:45
3
200 kr
18/5 17:47:45
2
250 kr (Budbetjänt)
18/5 17:47:53
3
300 kr
18/5 17:47:53
2
350 kr (Budbetjänt)
18/5 18:18:42
4
700 kr
18/5 18:18:42
2
800 kr (Budbetjänt)
18/5 18:18:58
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:05
-
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 962 5314
Spegel
Mässing, diameter: 30 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 maj 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/5 15:04:18 | 1 | 100 kr |
17/5 07:40:57 | 2 | 800 kr |
18/5 17:47:45 | 3 | 200 kr |
18/5 17:47:45 | 2 | 250 kr (Budbetjänt) |
18/5 17:47:53 | 3 | 300 kr |
18/5 17:47:53 | 2 | 350 kr (Budbetjänt) |
18/5 18:18:42 | 4 | 700 kr |
18/5 18:18:42 | 2 | 800 kr (Budbetjänt) |
18/5 18:18:58 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:05 -
4120 Spegel
1800-tal, Förgylld, 77x40 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:54 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:14